چگونه بولت ژورنال داشته باشیم؟۱

نکته مهمی گه اول کار باید بگم اینه که:

تمام این مطالب، نظرات و تجارب شخصی بنده‌ست+نکاتی که از دوستان در این زمینه یاد گرفتم. پس وحی منزل نیست و به شدت انعطاف‌پذیر و بسته به خلاقیت شماست!‌

❗️نکته مهم:

بولت ژورنال کاملا شخصی هست، اصلا اینطور نیست که اگه مثلا من دفترم رو دقیقا از روی دفتر یکی دیگه کپی کنم، مثل خودش پرکار و منظم میشم!

به همین خاطر چیزی که اینجا توضیح میدم، مطابق شرایط و سبک‌زندگی خودم هست و به عنوان نمونه به شما ارائه میدم. اصول کار که دستتون اومد، خودتون برا خودتون شخصی‌سازیش کنید.

اصل اول:

یکی از اصول بولت ژورنال، اصل مهندسی‌معکوس هست (خودم این اسم رو روش گذاشتم!). اگه این مورد رو خوب و درست پیاده کنید، نصف بیشتر راه رو رفتید؛

اینکه مثلا اهداف ۵ساله (یا حتی ۳ و ۲ ساله) رو برا خودم تعریف می‌کنم؛ من میخوام ۵سال آینده از نظر زندگی شخصی، کاری، پیشرفت‌های اخلاقی، مهارتی، علمی، مالی و … کجا ایستاده باشم.

(دسته بندی کردن این اهداف هم مهمه)

خب نکته‌ی مهم تو پر کردن این بخش و این صفحه اینه که از کمال‌گرایی و ایده‌آل‌گرا بودن دست بردارم و به واقعیت‌های زندگیم، محیط و شرایطی که ممکنه در این ۵سال باهاش مواجه بشم واقع‌بینانه نگاه کنم.

اگه هدفی که بیش از ۵سال برا محقق شدنش وقت لازمه رو برا خودم تصور کنم، طبیعیه که بهش نخواهم رسید و چیزی جر سرخوردگی نصیبم نمیشه!

خب حالا دقیقا همون اهداف بلندمدت رو میشکونم و مثلا تبدیلش میکنم که اهداف ۲ساله. مثلا من اگه بخوام ۵سال دیگه از نظر مهارت فتوشاپ به فلان درجه رسیده باشم، باید ۲سال آینده در همین مهارت، به چه درجه ای رسیده باشم؟

به همین ترتیب شکستن اهداف رو ادامه میدیم و تبدیلشون میکنیم به اهداف ۱ساله، ۶ ماهه، فصلی و ماهیانه.

برنامه هفتگی هم که دقیقا مثل پلنرهای آماده ی توی بازار هست. روزهای هفته رو مینویسیم و جمعه هر هفته، برا هفته آینده برنامه ریزی میکنیم.

حالا یک نقشه راه جلوی من هست که بهم نشون میده برای رسیدن به اهداف ۵سال آینده (مثلا مهارت بالا در فتوشاپ)، امروز یا هفته آینده باید چه کاری رو پیش ببرم (مثلا ثبت نام در کلاس فتوشاپ مقدماتی).

خب این خیلی رویایی به نظر میرسه پس:

تمام این مهندسی معکوس و شکستن اهداف، حدودی و تخمینیه، چون خیلی از شرایط و اتفاقات هست که کاملا از کنترل ما خارجه و حتی ممکنه باعث عقب افتادگی ما از خیلی از برنامه ها و اهدافمون بشه.

پس این اصل مهم رو نباید فراموش کرد:

برنامه ای که من الان برای فرضا ماه آینده درنظر دارم، ممکنه اصلا اجرایی نشه، پس باید آمادگی و انعطاف لازم رو برای تغیر و اصلاحش داشته باشم

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.