وظایف مادر

وظایف کلی مادر در خانه

وظایف مادر

مدیریت افراد خانواده در انجام وظایف:

این برنامه برای یک آدم تنها است که مسئول همه کارها خودش است .در صورتی که تعداد خانواده بیشتر باشند،باید افراد خانواده بنا به سن و توانایی جسمی به مدیر خانه کمک کنند.

 1.  وظیفه کلی مادر :

    یکی از وظایف مادر این است که خانواده را راهنمایی کند به طرف کار درست .به کار ها نمره بدهد . یک مادر مدیر خانه است ،به اعضای خانه نمره بدهد حتی به شوهر .چرا؟شوهر که حاکم خانه است چرا او؟او که اصلاخانه نیست .

این مهم ترین  کاری است که یک مادر می تواند انجام دهد اگر بی نظمی و بی برنامه ای انجام شد زیر سر خود مادر است.می ماند مادری که خودش کار درست انجام می دهد ، بینی و بین الله ، زحمتش را می کشد .امر به معروف و نهی ازمنکر هم می کند ولی وقتی اهل خانه گوش نکردند و انجام ندادند از گردن  ساقط است .البته مادر تا ۲۱ سالگیِ بچه باید مواظبش  باشد.

مسئولیت مادر نسبت به فرزند:

هر بچه ای که گریه می کند به او ظلم شده است.مادری که بچه اش گریه می کند خوب مادری نکرده است .مثلا یک اطاق خواب باید از نظر سرما ،گرما ،نور ،محل،نوع رختخواب مناسب و…درست باشد ؛اگر نباشد بچه ای که دارد گریه می کند زیر سر بزرگتر است.بچه نباید گریه کند. (به جز موارد استثنائی ،که همه موارد رعایت شده ولی بیماری مثل سرخک و…سراغش آمده)این جوری باید بچه بزرگ کنیم.

در اسلام فاصلۀسنی بچه ها ۳ سال است ،این جور نیست که هر وقت دلمان خواست بچه دار شویم.

  یک بچه به اندازه ی یک روز وقت آدم را در این برنامه می گیرد .حا ل یک ماد ر باید چه کار کند و چه نمره ای از برنامه بگیرد ؟باید نمره ی ۲۰بگیرد . باید راه پیدا کند ،وقت پیدا کند.

حضرت زهرا(علیها السلام) بعد از حضرت امام حسن (علیه السلام) و حضرت امام حسین (علیه السلام) در کار خانه از خانم فِضِّه کمک گرفتند . یعنی بعد از دو بچه. آن هم به این  صورت که یک روز خودشان کار می کردند و یک روز خانم فضه . می خواهندبگویند با وجود تمام کارها قبل از بچۀ سوم حق کمک گرفتن نداریم. اگر زمانی خواستیم به مناسبتی مهمانی بدهیم در این وقت می توان از کسی کمک گرفت.

وظیفه در قبال سه گروه آدم:

وظیفۀ ما به عنوان مادر یا یک مدیر خانه در مقابل این سه گروه چیست؟

 1. عاقل مستعد (عقل سلیم دارد)
 2. عاقلی که عقل سلیم ندارد.
 3. سفیه

عاقل مستعد:

آدم اگر توانست به تنهایی این برنامه راانجام دهد آدم عاقلی است. کسی که عقل سلیم دارد تسلیم است .آن کسی که جزء گروه عاقل مستعد است طلب دارد،وای به حالمان اگر کمکش نکنیم .باید مالی ،جانی،عاطفی خود را وقفش کنیم.خانمی بودند که  همه چیز بلد بودند(خیاطی،گلدوزی،مسائل دینی و قرآن)اما به علت پاک نبودن رختخوا بشان ؛ رنگ سفید کلِ ملحفه اش قابل تشخیص نبود .هرکس اشتباه می کند گردن مادر خانه است ،جزء اینکه آن آدم سفیه باشد که آن وقت مادر با او مدارا کند.

عاقلی که عقل سلیم ندارد:

آدم زیرک  موزی کار از بقیه می کشد ولی خودش کار نمی کند .به عناوین مختلف از زیر کار در می رود چون می داند بقیه انجام می دهند،چنین آدمی ،عاقلی است که عقل سلیم ندارد .یعنی تسلیم نیست . پس حواسمان باشد خودمان را وقف چه کسی می کنیم. آیا باید خودمان راوقف آدم عاقلی که عقل سلیم ندارد یا وقف آدمی سفیه بکنیم ،یا وقف آدمی که عاقل است و عقل سلیم دارد.

می گویند دختر را در خانه ول کن  (کار به او نده) او در خانه ی شوهر همه کاری می کند .این چنین دختری جزءکدام گروه است؟او عاقلی است که عقل سلیم ندارد ، همه چیز را روی د ست دیگری یاد گرفته ولی ظاهر امر نشان نمی دهد که بلد هست ، می رود در خانه خودش کار می کند.

سفیه:

حالا می خواهیم بدانیم علامت یک آدم سفیه و یک آدمی که از زیر کاردر می رود چیست؟اگر کسی به تنهایی نتوانست این برنامه را انجام دهد،سفیه است.یک آدم سفیه به فکر خودش هم نیست .ما هر وقت کار بی جا کنیم پیش خدا سفیه هستیم. “علیم بذات الصدور”.آن عاقلی که عقل سلیم ندارد ،در واقع سفیه است .به بقیه کلک می زند ولی سر خدا را که نمی تواند کلاه بگذارد.آن دنیا “ذره المثقال ” خداوند برایش  حساب می کنند . شهید دستغیب(رحمه الله) می گفتند :”که چه بسا کار برای خدا می کنیم ولی وقتی چشم برزخی باز شد می فهمیم همه ی کارها برای خودمان بوده نه برای خداوند .

نتیجه :

پس وظیفه ما ،در قبال خانواده این نیست که خود رابرای فرد عاقلی که عقل سلیم ندارد هلاک کند. خدا رحم کند که آدم سفیه گیرمان نیاید . آدم عاقلی که عقل سلیم ندارد بقیه را اذیت می کند اما آدم سفیه هم بقیه و هم خودش را اذیت می کند نه سرما می فهمد نه گرما،نه خوراک ،نه پوشش ،نه آداب معاشرت.

آدم می تواند از سفیه کمک بگیرد ،اما با عاقلی که عقل سلیم ندارد چه کنیم که کلاه سرمان نگذارد.باید خدمت عاقلی که عقل سلیم ندارد برسیم.یعنی جلوی کارهای بی جایش ر ابگیریم با روش صحیح بر خورد نسبت به آن کار؛کار عاطفی،جانی،مالی.

بنا به روحیه شخص ،سد جلوی کار بی جایش می گیریم نه با کینه .با اخلاص این کار را می کنیم که اثرات کار بی جایش صدمه به ما و دیگران  نرساند.اجازه به هیچ کس نمی دهیم کار بی جاکند .این کار را نسبت به کسی می کنیم که نسبت به حرف ما تبعیت دارد. یک موقع هست (پناه بر خدا )کسی را که می خواهیم خدمتش برسیم می خواهیم منافع خودمان راحفظ کنیم. این ظالمانه است . این بالاتر از قصاص است. مثلا یک نفر به ما اذیت کرده. می گوئیم همه ازاو دور شوند.اگردیدیم شعاع اذیت ها به بقیه می رسدجلوی کار رامی گیریم.

عاقل مستعد که دارد کمک می کند ؛ سفیه را هم در حد توانش کار در اختیار او می گذاریم،اما عاقلی که عقل سلیم ندارد واویلاست .می گذاریم به حال خودش،این آدم چون عاقل است مطمئن باشید می گذارد صدمه بخورد ولی اجازه نمی دهیم از ما سوء استفاده کند ،حالا ببینید چه  بر سر خودمان می آوریم؟به عنوان محبت و عاطفه چه بر سر خودمان می آوریم؟

5 پاسخ به “وظایف کلی مادر در خانه”

 1. چرت استتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت………………………………….

 2. سلام.من دومین ساله ک میخام کنکور بدم و هر جور شده امسال باید ی رشته خوب قبول شم. تجربی هم ک میدونید باید خیلی تلاش کرد
  مامانم حافظ قرانه و همه وقتشو گذاشته واسه قران.یکی دو روز در هفته ناهار خوب درست میکنه بقیه روزا غذا حاضری داریم.میگم مامانی ناهار درست نکردی؟ میگه دیروز مگه نخوردی؟؟ مامان من فک میکنه من نشخوار میکنم.
  هر دفعه مهمون داریم من باید همه کارای پذیراییو کنم.مامان من اصلا کاری ب ظرف شستن نداره.خلاصه بگم همه ی کارای خونه رو دوش منه هر وقت هم میخام برم درس بخونم دیگه انرژی برام‌نمونده.
  با ابن وجود مامان من همچنان ازم راضی نیست و تازه فحش و نفرینم باید بشنوم….احترامش واجبه ولی من فک نمیکنم وضعیت نرمالی تو خونه ی ما حاکم باشه
  خواهش میکنم ازتون خواهش میکنم بهم کمک کنید چیکار کنم؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.