سووشون

معرفی کتاب سووشون

جایی نوشته بود:

هرکسی می‌خواد عاشق بشه

یا فکر می‌کنه عاشقه

باید سووشون رو بخونه…

.

سووشون

نویسنده: سیمین دانشور

انتشارات خوارزمی

۳۰۷ صفحه

چاپ بیست‌ویک: ۱۳۹۵

.

.

معرفی کتاب:

وقایع رمان «سووشون»، در سال‌های دهه‌ی بیست و در هنگامه‌ی جنگ جهانی دوم در شهر #شیراز اتفاق می‌افتد.

ارتش انگلیس که سابقه‌ی حضور نظامی در ایران را دارد، در خلال جنگ، قشون خود را در فارس و شیراز مستقر کرده است و این سرآغاز شروع و شیوع قحطی و بیماری‌های واگیردار و درگیری‌ها و ماجراهای رمان است.

«زری»، قهرمان اصلی رمان، زنی تحصیل‌کرده است که تمام هم و غم‌اش حفظ بنیان خانواده‌اش در بلبشوی به وجود آمده است.

زری خانواده‌اش را «وطن» کوچک خود می‌داند و تمام تلاش خود را به‌کار می‌بندد تا ایستادگی شوهرش در برابر حاکمان و زورگویی بیگانگان، زندگی‌شان را از هم نپاشد.

یوسف، همسر زری، فئودالی بزرگ، تحصیل‌کرده‌ی فرنگ و مردی شجاع و در عین‌حال مهربان است که حاضر نیست با فروختن آذوقه‌ی خود به قشون بیگانه، به دامن‌زدن قحطی کمک و به رعیت خود ستم کند.

.

.

قسمتی از متن کتاب:

صبح زود زری به غلام دستور داد که اگر کسی از طرف حاکم آمد و چیزی خواست بگوید خانم خانه نیست و من اجازه ندارم. اگر اصرار کرد و گفت آمده‌ام دنبال اسب، خودش را بزند به خریت و بگوید عوضی آمده، ما اسب داشتیم ولی مرد و اگر الدرم‌بلدرم کرد اسب قزل را ببرد.

روز آبیاری بود و زری به باغ آمد تا خودشویی علف‌ها و سبزه‌ها و پای درخت‌ها را ببیند و از تشنگیشان که فرو مینشست لذت ببرد و از نفس عمیقی که می‌کشیدند دلش حال بیاید و بوی نم خاک را با اشتیاق فرو بدهد.

باغبان و غلام بیل به کول و پاچه‌های شلوار را بالا زده و پابرهنه از این طرف باغ به آن طرف می‌رفتند و جلو آب را می‌بستند یا باز می‌کردند. مینا و مرجان تو دست و پای آن‌ها می‌پلکیدند و کارشان را لنگ می‌کردند.

عاقبت مادر مجبور شد واداردشان به ساختن یک خانه گِلی، نزدیک طویل، زیر یکی از نارون‌ها. و گفت می‌توانند در آن گُل بکارند و برای عروسک‌هایشان عروسی کنند و مجابشان کرد که اگر یک جایی زیر سایه بند نشوند خورشید خانم عصبانی می‌شود و سیخ داغ به تن نرم و نازکشان فرو می‌کند.

مینا شروع کرد به کشیدن نقشه‌ی خانه که:

اینجا حوض، اینجا یک گنجه و اینجا یک تنور سرد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.